top of page

Gdzie wystawić mieszkanie na sprzedaż: OLX, Otodom, Gratka

Zaktualizowano: 12 lut 2021


Sprzedaż mieszkania to wielka chwila w życiu każdego z nas. Pojawia się nie tylko sentyment, ale też stres, a niekiedy panika. Cel jest jednak jeden: jak najwyższa cena sprzedaży. Jeśli decyzja zapadła, a Twoje mieszkanie jest już przygotowane na sprzedaż (zapraszamy do artykułu “Jak sprzedać mieszkanie w 5 prostych krokach") - stajemy przed wyborem: gdzie wystawić ofertę, żeby przyciągnąć jak najwięcej chętnych? Płacić za tę ofertę czy nie? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule, który stanowi porównanie najpopularniejszych serwisów nieruchomości: Otodom, OLX, Nieruchomości online, Gratka, Morizon i Gumtree. Dowiesz się także, jakiego odzewu (ilu chętnych tygodniowo) możesz się spodziewać po zamieszczeniu ogłoszenia w poszczególnych serwisach oraz ile będzie trzeba za to zapłacić. Do dzieła!


PORÓWNANIE NAJPOPULARNIEJSZYCH SERWISÓW NIERUCHOMOŚCI


Po analizie wyników okazuje się, że największą popularnością cieszy się serwis Otodom. Profesjonalne ogłoszenie wystawione w tym serwisie przyciąga średnio 16,7 chętnych tygodniowo. Na drugim miejscu plasuje się OLX i Nieruchomości online, dalej Gratka, Morizon i Gumtree. Warto zauważyć, że najlepiej radzą sobie tutaj serwisy należące do Grupy OLX (Otodom i OLX), oraz platformy wyspecjalizowane w nieruchomościach - Otodom i Nieruchomości online. Ponadto Otodom znajduje się w obu kategoriach.


Wysoce istotnym jest, iż powyższe wyniki odnoszą się do profesjonalnych ogłoszeń, czyli ogłoszeń przygotowanych przez osoby, zajmujące się sprzedażą nieruchomości zawodowo. W przypadku samodzielnego przygotowania ogłoszenia proponujemy podzielić te liczby przez 2 lub nawet 3, aby uzyskać bardziej realny obraz.

Patrząc przez pryzmat powyższych wyników, wydawałoby się, że oczywistym wyborem jest Otodom lub OLX, jednak warto wiedzieć, że są to również ulubione serwisy pośredników i biur nieruchomości, dlatego nasze ogłoszenie może zginąć wśród bardziej profesjonalnych ofert.


PORÓWNANIE PLANÓW PROMOWANIA OGŁOSZEŃ


Jeśli nie chcesz płacić za ogłoszenie - najprostszym wyborem jest Gumtree. Pozostałe serwisy wymagają mniejszej lub większej opłaty za samo wystawienie mieszkania na sprzedaż. W powyższej tabeli podzieliliśmy serwisy na trzy kategorie promowania. Stanowią one najczęściej pakiety dodatkowych usług, mających na celu wyróżnienie naszego ogłoszenia. Wiadomo, że na każdej platformie można znaleźć subtelne różnice, jednak ogólny zamysł jest spójny. I tak:

  • Cena bez promowania - koszt dodania ogłoszenia

  • Promowanie 1 - umieszczenie ogłoszenia wśród promowanych ofert

  • Promowanie 2 - ogłoszenie jako pierwsze na liście promowanych

  • Promowanie 3 - ogłoszenie dodatkowo na stronie głównej

*Portale jak Morizon czy Gumtree oferują pojedyncze opcje promowania, które można wybierać we własnych konfiguracjach - nie są to stricte pakiety, jednak dla obiektywnego porównania skompletowaliśmy konkurencyjne warianty z dostępnych opcji.


Ceny w tabeli dotyczą ofert 30-dniowych, ponieważ jest to swego rodzaju standard. Warto, zwrócić uwagę, że niektóre serwisy przedstawiają zwykłe dodanie ogłoszenia jako “Pakiet 1” - powyższa tabela niweluje ten chwyt marketingowy, dlatego też w “promowaniu 3” widnieje nieraz napis “brak” i dotyczy to takich serwisów jak Otodom czy Gratka.

W kwestii ceny, proponujemy skupić się na Promowaniu numer 2, ponieważ pakiety te są zazwyczaj rekomendowane przez serwis i oferują najlepszy stosunek ceny do jakości. Warto wziąć pod uwagę przełożenie ceny pakietu na potencjalną liczbę chętnych - tutaj najlepiej wypada Otodom oraz Nieruchomości online.


Szczegółową zawartość pakietów, prezentujemy w tabeli poniżej:


Naszym zdaniem warto wystawić płatne ogłoszenie. Wszelkie działania, które wyróżnią nieruchomość na tle pozostałych, przyciągną więcej chętnych w krótszym czasie, a to polepszy Twoją pozycję w negocjacjach. Tym sposobem może okazać się, że 100 zł wydane na ogłoszenie przełożyło się na kilka dodatkowych tysięcy zysku ze sprzedaży mieszkania. To oczywiście tylko sugestia, zawsze można wystawić darmowe ogłoszenie i poczekać chwilę dłużej na satysfakcjonującą ofertę.


POZOSTAŁE CECHY SERWISÓW


W pierwszej części artykułu skupiliśmy się na opłacalności poszczególnych platform. Teraz zajmiemy się aspektem wygody ich użytkowania.

Otodom i nieruchomości online oferują rozbudowane formularze z możliwością dodawania dużej liczby zdjęć, oddzielnych rzutów mieszkań oraz linków do wirtualnego spaceru. Gratka ma w tej kwestii mniej rozbudowane możliwości - poza zdjęciami można dodać pdf.

Tego typu platformy są przyjazne dla osób, które sprzedają mieszkanie po raz pierwszy. Podczas dodawania ogłoszenia trzeba odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań, jednak ma to swoje zalety - zainteresowani są w stanie bardzo dużo dowiedzieć się o nieruchomości, poznając jej wszelkie detale.

Najbardziej rozbudowany okazał się formularz z Nieruchomości online. Wypełnia się go stosunkowo długo, ale można to zrobić na raty dzięki automatycznemu zapisowi. Najmniej szczegółowy formularz zaprezentowało Gumtree, gdzie większość informacji trzeba po prostu zawrzeć w opisie.

Podpowiedź: jeśli chcesz żeby Twoje ogłoszenie było jednocześnie szczegółowe i darmowe - zerknij na formularz z Nieruchomości online, na jego podstawie zrób opis i wystaw mieszkanie na Gumtree.


PODSUMOWANIE


Każdy z wyżej wymienionych portali ma swoje wady i zalety. Pod kątem skuteczności najlepszy okazuje się być Otodom. OLX cechuje się najbardziej rozbudowanym pakietem promocji, które pomogą Ci dotrzeć do większej grupy zainteresowanych. Nieruchomości online mają najbardziej rozbudowany system dodawania ogłoszenia, dzięki czemu nie pominiesz, żadnej istotnej informacji. Wystawiając ogłoszenie na Morizon, dodajesz je również na: domy.pl, oferty.net, bezpośrednie.com i kilku innych platform, co zapewnia większą obecność w sieci. Na Gratce dostaniemy zniżkę na 60 dni, a Gumtree to darmowe ogłoszenie. Oczywiście serwisy te nie są bez wad. Za wyspecjalizowany serwis musimy zapłacić wyższą cenę, wypełnianie szczegółowych formularzy zajmuje dużo czasu, a brak wirtualnych spacerów i innych tego typu unowocześnień może obniżyć nasze szanse wśród ogłoszeń profesjonalistów. W dodatku niektóre serwisy jak Gratka czy Gumtree pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o grafikę i ogólny design.


NASZA PROPOZYCJA


Jesteś już wyposażony w niezbędną wiedzę, żeby podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru serwisu sprzedaży nieruchomości. Wybierz rozsądnie w oparciu o powyższy artykuł, lub zdaj się na nas. Chętnie Cię w tym wyręczymy, a nawet zapłacimy za promocję. Więcej informacji w zakładce “oferta”. Zostaw nam swój kontakt, a my doradzimy!
1043 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page