top of page

Jak sprzedać mieszkanie w 5 prostych krokach?

Zaktualizowano: 15 lut 2021

Sprzedaż mieszkania to taki moment w życiu, który prędzej czy później następuje u każdego z nas. Wydawać by się mogło, że wystarczy dobra lokalizacja, satysfakcjonujący metraż, a nabywcy sami się znajdą. Nic bardziej mylnego. Portale takie jak OLX, Gumtree, czy Otodom huczą od ofert sprzed wielu miesięcy. Nie wierzysz? Wystarczy wyszukać ogłoszenia zaledwie w obrębie własnego miejsca zamieszkania. Liczby te są ogromne, a tak przedsiębiorczej osobie, jak Ty obniżka ceny z całą pewnością się nie uśmiecha. Co jest więc kluczem do sukcesu?


W tym artykule przedstawimy 5 prostych kroków, dzięki którym sprzedaż mieszkania stanie się prostym procesem, z jasno określonymi warunkami. Naszym motto będą prozaiczne dwa słowa, a konkretnie: PIERWSZE WRAŻENIE!

Oglądający statystycznie już w ciągu pierwszych 30 sekund wie, czy kupi Twoje mieszkanie. Choć lokalizacja i metraż to czynniki, na które nie masz już żadnego wpływu, tak odpowiednia aranżacja, technika wykonywania zdjęć i dbałość o detale, to już zupełnie co innego.5 PROSTYCH KROKÓW


1. ODPERSONALIZOWANIE


Latami gromadzimy w mieszkaniu różne przedmioty, które mają dla nas wartość sentymentalną - zdjęcia, pamiątki z odległych podróży, dodatki zupełnie nie współgrające z resztą wystroju, a innymi słowy - akcenty, które niekoniecznie są aż tak interesujące dla potencjalnego nabywcy. Osoba, która kupuje mieszkanie, chce mieć przestrzeń tylko dla siebie, którą może wypełnić według własnego uznania, swoich wartości i indywidualnych pomysłów. Nie oznacza to jednak pozbycia się wszystkiego i pomalowania ścian na biało. Należy wydobyć z wnętrza uniwersalny potencjał poprzez dobór odpowiednich mebli i dekoracji. Zaczynasz etap odpersonalizowania? Sporządź OBIEKTYWNĄ listę rzeczy, które wiążą się tylko z Twoją osobą i rozpocznij pakowanie ich w pudełka! Stare fotografie i pamiątki jeszcze przydadzą Ci się w kolejnym domu, gdy za oknem będzie padał deszcz, a Ty usiądziesz przy kominku z kubkiem gorącej czekolady!


2. ARANŻACJA WNĘTRZ


Aranżacja kojarzy się z wysokimi kosztami, jakie niosą ze sobą usługi sławnych projektantów wnętrz oraz wieloma godzinami spędzonymi w modnych atelier. Na szczęście w przypadku większości mieszkań wystarczy umiejętne gospodarowanie przestrzenią, co bardzo często oznacza po prostu wyniesienie kilku mebli do piwnicy i przestawienie pozostałych. W dodatku znając najnowsze trendy dekoratorskie (o czym wspomnieliśmy już w naszym artykule "Aranżacja wnętrz na sprzedaż - TRENDY 2021") i uruchamiając swą wrodzoną kreatywność, możesz uzyskać oszałamiający efekt zaledwie w ciągu kilku dni, pozostawiając swój budżet w stanie wysoce stabilnym!


3. TECHNIKA ROBIENIA ZDJĘĆ SMARTFONEM


Aparaty w najnowszych smartfonach coraz bardziej zbliżają się jakościowo do profesjonalnych lustrzanek, zaś układy optyczne ze smartfonów oraz wbudowane gadżety i unowocześnienia podnoszą standard fotografii w niewyobrażalny sposób. W praktyce oznacza to, że aby zrobić ładne zdjęcia nieruchomości do oferty, nie trzeba wcale dysponować sprzętem rodem ze studia fotograficznego, albo co gorsza słono opłacać fotografów. Ponadto większość platform, jak OLX czy Gumtree, posiada limit co do wielkości zdjęcia - wybitnie profesjonalne fotografie się w nim zwyczajnie nie mieszczą.

Przejdźmy do kwestii praktycznych. Fotografie wnętrz najlepiej wykonywać aparatem szerokokątnym, który nie występuje w standardowym smartfonie. Jeśli więc nie posiadasz specjalnej nakładki na telefon - nic straconego! Podobny efekt osiągnąć można, robiąc niewielką "panoramę", co jest szczególnie przydatne w małych pomieszczeniach, gdzie przeważnie "celujemy" z fotografią, stojąc w drzwiach wejściowych. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na format zdjęcia - przeważnie wersja domyślna to 16:9 lub 4:3, przy czym wersja domyślna ma z założenia ładnie wyglądać na Twoim smartfonie. Pamiętając, że OLX, czy Gumtree ucina boki, samodzielnie powinieneś ustawić odpowiedni format oraz ewentualnie wykonać poprawki, operując światłocieniem i natężeniem barw. Pamiętaj jednak, że co za dużo efektów, to nie zdrowo!


4. PRZYGOTOWANIE OGŁOSZENIA


Podczas przeglądania ogłoszeń od razu rzuca się w oczy zdjęcie, więc pamiętaj, aby wybrać to najlepsze jako główne. Zaznaczamy, że nie powinno być to ani zdjęcie rysunku rozkładu mieszkania, ani łazienka, ani widok z okna. Najlepiej wybierz swoje najlepsze zdjęcie salonu.

Druga ważna kwestia to tytuł ogłoszenia, który nie może odstraszać chętnych. Zastanów się, jaki przyciągnie uwagę!

Kolejnym aspektem jest oczywiście opis, który musi być zwięzły i treściwy. Nie powinien być pojedynczym blokiem tekstu, tylko przemyślaną strukturą z nagłówkami i odstępami między poszczególnymi częściami. Opis musi zawierać najważniejsze informacje dotyczące mieszkania, jak lokalizacja, metraż, rozkład, typ własności, wysokość czynszu, piwnica, garaż oraz czy mieszkanie jest umeblowane, czy nie. Zastanów się nad wszystkimi walorami Twojej nieruchomości i nad tym, w jaki sposób najlepiej jest je opisać.


5. SPOTKANIE Z KLIENTEM


W trakcie spotkania z oglądającym po raz kolejny robisz pierwsze wrażenie. Pamiętaj, że kupującemu spodobało się to, co zobaczył w Twoim ogłoszeniu. Nie zawiedź go! Nawet, jeśli wciąż mieszkasz w sprzedawanym lokalu, uprzątnij wszystkie rzeczy osobiste i zadbaj o wszelkie możliwe szczegóły, od startego kurzu na komodzie, przez umyte naczynia, po przyjemny zapach w mieszkaniu! Pamiętaj, że nieustanne zachwalanie każdego szczegółu budzi obawy. Szczerze poinformuj o wadach i zaletach mieszkania oraz o okolicy - kupujący to doceni. Jeśli klient wyrazi chęć zakupu - wspaniale! Jednak pamiętaj, że możesz mieć wielu zainteresowanych i decyzja sprzedaży właśnie temu nabywcy musi być dokładnie przemyślana!


PODSUMOWANIE


Dzięki temu artykułowi już wiesz, ile jesteś w stanie zrobić sam! Oczywiście wiąże się z tym nakład pracy, jednak może to zaowocować dodatkowym zyskiem ze sprzedaży! Pamiętaj o tym.


NASZA PROPOZYCJA


Wiemy, że metamorfoza mieszkania to praca ciężka zarówno fizycznie, ale też emocjonalnie. Bardzo często potrzebne są osoby z zewnątrz, które rzucą nowe światło na nieruchomość i obiektywnie podejdą do sprawy. Dlatego właśnie masz nas! Obejrzymy nieruchomość, podzielimy się z Tobą pomysłami, a jeśli zechcesz - zrobimy to za Ciebie! Rozsiądź się wygodnie w fotelu i zdaj się na nas. Zajmiemy się całym procesem i przyprowadzimy chętnych. Napisz do nas: kontakt@juandmi.org lub zadzwoń:


Julia: 530 912 103

&

Michał: 730 010 513

1178 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page